X
Kaynak

İnsanlar neden kendi dönemindeki mürşid-i kamillere tabi olmayıp önceki Allah dostlarını överler?
Genişlet
Tarih: 02 Aralık 2015
Kategori: İman
3,963 Kez İzlendi
11 Beğeni
Favorilere Ekle
Soru
İnsanların kendi dönemindeki mürşid-i kâmillere tabi olmayıp önceki zamanlarda yaşayan Allah dostlarını övüp anlatmalarında ki sebep nedir?
Sorunun Orijinali
İNSANLARIN, KENDİ DÖNEMLERİNDE YAŞAYAN MÜRŞİDİ KAMİLLERE TABİ OLMAYI KABUL ETMEMELERİNİN SEBEBİ NEDİR?
Cevap
+Büyüt-Küçült

Geçmişteki Allah dostları da kendi zamanlarında genel olarak kabul görmemiş ve sıkıntı yaşamışlardır. Onlara sıkıntı verilmiştir. Peki, bir kişi neden kendi zamanında yaşayan Allah dostlarını kabul etmez de vefat eden bir Allah dostunu kabul eder ve hatta türbesine gidip; ”şunu istiyorum, bunu istiyorum” diye duada bulunur? -Sorumluluktan kaçtığı için, takva sahibi olmadığı için Allah’a karşı sorumluluğunu yerine getirmeye çalışmak yerine tam tersine “ben Allah’ tan şunu istiyorum” deyip türbeye gider. Aslında türbesine gittiği zatı kabul etmiş değildir. Onu nefsi için kabul eder ve onu Allah ile arasına koyup “onun hürmetine duamı kabul et, o bana dua etsin” der; ama bu insana hiçbir şey kazandırmaz. Kimseyi takva sahibi yapmaz; çünkü sorumluluğunu yerine getirmek bu değildir.

Kişi, diri bir Allah dostuna giderse o, ona ne yapması gerektiğini mutlaka söyler; yani Allah’a kul olması gerektiğini, Allah’a karşı takva sahibi olmasını, Allah’ a itaat etmesini, resulüne tâbi olması gerektiğini söyleyip yolu gösterir. Kişi, bunu yapmak istemediği için “Allah bana ikram etsin, bana ihsan etsin, ben Allah’ tan şunu istiyorum, o zat bana uysun” diye gider; yani o zata tâbi olmak için değil aksine o zat ona uysun diye gider. Çünkü kişi o an o zatı değil kendini kabul etmiştir. Onu da kullanıyor demektir.

Bir Allah dostunu kabul etmiş olmak için kişinin; “ben de onun gibi Allah’a dost olmak istiyorum ve bunun için gereken fedakârlığı yaparım ”diyebilmesi gerekir ki onu kabul etmiş olsun. Bunu söyleyemiyorsa onu kabul etmemiştir.

Sadece “onlar güzel insanlardı, büyük insanlardı” demekle Allah dostlarını kabul etmiş olmayız. Onu kabul etmişse kendini kabul edememiş demektir. Allah’ a dost olmayı kabul edememiş demektir; çünkü etseydi gerekeni yapar, onlara uyar, onlarla beraber olur, onlarla beraber yürüyüp Allah’ a dostluğu kazanırdı.

Böyle bir dertleri olmayanlar o zatları kabul etmemişlerdir. Aslında kendi nefsini kabul etmiştir. Bununla beraber onlara “bize uy, bize tâbi ol, bizim istediğimizi bizim için iste” demişlerdir. Bu kendi kendini kandırmaktır. Bu, bir puttan bir şeyi istemek gibi bir şeydir. Doğru değil, bu yanlış bir şeydir.
Yorumlar
Yorum Yok
Yorum Yaz
Şimdi Gönder
Bize Ulaşın
Hakkımızda
Diyar tv

iletisim@soruvesorunlar.com

0312 336 70 48

Unutmayın;

"Cevabı olmayan hiçbir soru yoktur"

Muhammed Hüseyin (R.A)

Bu proje bir

soruvesorunlar.com 2015