X
Kaynak

Oruç nedir; Ramazan bayramı neden 3 gün, Kurban bayramı neden 4 gündür?
Genişlet
Tarih: 23 Eylül 2015
Kategori: İslam
36,485 Kez İzlendi
20 Beğeni
Favorilere Ekle
Soru
Oruç nedir; Ramazan bayramı neden 3 gün, Kurban bayramı neden 4 gündür?
Cevap
+Büyüt-Küçült

Kur’an, Kadir gecesinde indirilmiştir. Kadir gecesi de Ramazan ayından bir gün olduğu için Ramazan ayı Kur’an ayı demektir.

Allah ayeti kerimede: “Allah geçmişteki bütün ümmetlere nasıl orucu farz kıldıysa size de orucu öyle farz kılmıştır”[1] buyuruyordu. Bir başka ayette: “İmsak vaktinden iftara kadar (helal olanı) yemeyi, içmeyi bırak” [2] buyuruyordu. Eğer biri Allah emrettiği için helal olanı yapmıyorsa haramdan kesinlikle kendini korur ve muhafaza eder. Ramazan ayından sonra (on bir ay boyunca) o artık kendi nefsine güç yetirebilecek eğitimi görmüş, o hali almış ve haramları yapmamak için nefsine “dur” diyebilir; çünkü bunun eğitimini on bir ay boyunca almıştır.

Oruç; kendini tutmak, nefsine hakim olmak, nefsine güç ve kuvvet yettirebilmek demektir. Allah Ramazan ayında oruç ile bunun eğitimini yaptırıyor. Bu yüzden oruç, bütün insanlık için gereklidir. Allah: “Helal olanı yeme, içme” dediği için kişi yememiş, içmemiş ve Ramazandan sonra da harama yaklaşmamış olur. Yani kendi nefsine güç yettirebilir yoksa oruç sadece yemekten içmekten kesilmek değildir. Nefsine hakim olabilmek, güç yettirebilmek, nefsine ibadet yaptırabilmek, kulluk yaptırabilmek içindir. Zahiri olarak beden aç kaldığında ruhun ve gönlün manevi hali ortaya çıkar, perdeler aralanır. Kişi gönlünü oruç tutmakla doyurmaya başlar.

Bununla beraber gönlü, Allah’ın vahyle ayetlerle tefekkürle zikirle secdeyle tesbihle hamdle ve tekbirle onu doyurmaya çalışmamız gerekir. Nefis bu ibadetlerle zayıflarken gönül de kul olmak için, âbd olmak için, Hz. İnsan olabilmek için bir ay boyunca güçlenir, kuvvetlenir. Böylelikle geriye kalan on bir ayı Ramazan ayıymış gibi yaşayabiliriz.

Peki, neden Ramazan bayramı üç gün, kurban bayramı dört gündür?

Kurban bayramı aslında hac bayramıdır hacılar haccını tamamlayabilmek için bayramın birinci gününden itibaren dört gün boyunca kurbanı kesmeleri gerektiğinden dolayı kurban bayramı dört gündür.

Ramazan ayında böyle bir şart yoktur; yani Ramazan bayramı üç gün değil bir gündür; fakat üç gün resmi tatil olduğu için bunu bu şekilde anlamışız. Neden bir gün bayram yapıyoruz bunun hikmeti nedir? - Rabbimizin emrine itaat ettik, rabbimizi dinledik, kulluğumuzu yapmaya çalıştık manevi olarak kazandık; dolayısıyla bu bayram kazanmamızın sevincidir. Onunla seviniyoruz sevinelim diyedir.

Aynı şekilde eğer biri hayatını yaşarken ömrü Ramazan olursa hayatının son günü de ahirete giderken de o gün onun için bayram olur. Cennetteki her günü de bayram olur.

Allah hayatımızı Ramazan olarak yaşayanlardan eylesin, hayatımızın sonunu da bayram eylesin inşallah!

 

 

 
[1] Bakara/183[2] Bakara/187


Yorumlar
Yorum Yok
Yorum Yaz
Şimdi Gönder
Bize Ulaşın
Hakkımızda
Diyar tv

iletisim@soruvesorunlar.com

0312 336 70 48

Unutmayın;

"Cevabı olmayan hiçbir soru yoktur"

Muhammed Hüseyin (R.A)

Bu proje bir

soruvesorunlar.com 2015