X
Kaynak

Sabah ve Cuma namazını diğer namazlardan ayıran fark nedir?
Genişlet
Tarih: 23 Eylül 2015
Kategori: İslam
3,898 Kez İzlendi
1 Beğeni
Favorilere Ekle
Soru
Sabah ve Cuma namazını diğer namazlardan ayıran fark nedir?
Sorunun Orijinali
‘Sabah namazı şahitlidir’ diyor Cenabı Allah. Sabah namazı iki rekattır. Cuma namazı da iki rekattır. Diğer namazlar niye farklı hocam?
Cevap
+Büyüt-Küçült

Resulullah (s.a.v) Efendimiz; “Bizimle beraber, insanlarla beraber her bir insanla beraber Kirâmen -Kâtibin melekleri vardır. Biri sevapları yazıyor, biri günahları yazıyor. Sabah namazında güneş doğarken bu melekler değişiyor; yani amelleri yazan meleklerin ikisi Allah’ın huzuruna çıkmadan önce diğer iki melek gelip nöbeti devralıyor ve amelleri Allah’ın huzuruna çıkarıyorlar.” buyurdu. İki şahit yerine bu sefer dört şahit olmuş olur. Böylece o sabah namazına dört melek şahit olmuş olur. Onun için sabah namazını diğer namazlardan ayıran şey, o meleklerin şahadetidir, şahitliğidir.

İki rekât olan bütün namazlarda durum böyledir. İki rekat, namazın özüdür, farz olandır. Bu bütün namazlarda böyledir. İlave olmuş iki rekât veya akşam namazındaki o bir rekât, farz olan iki rekâtı eksik kalırsa o eksiği tamamlamak içindir.

Resulullah (s.a.v) Efendimiz, Cebrail (a.s)’ den böyle öğrenmiş ve böyle yapmıştır. Ümmetine de “böyle yapın” demiştir.

Cuma namazı iki rekâttır.  Aslında öğle namazıdır; ama iki rekât kılınıyor. Diğer kalan iki rekâtı da hutbeye vermiş oluyor. Onun için hutbe de Cuma namazında farzdır. Hutbe olmazsa olmaz olandır.

Hutbe; hitabet demektir. Resulullah (s.a.v) Efendimiz hutbe sırasında ayetleri okuyordu. Özellikle inen ayetleri okuyordu. Ya da o anda gerekli olan ayetleri okuyup öğretiyordu; yani öz itibarıyla iki rekâttır, diğerleri o iki rekâtın eksikliklerini tamamlamak içindir.

Cuma namazını tamamlayan hutbedir. Onun için öğle namazını Cuma namazı olarak kıldığımızda iki rekât kılarız veya yolcu olduğumuzda veya seferi olduğumuzda da onu kısaltıp iki rekât olarak kılarız. Bunu da böyle anlamak gerekiyor. 
Yorumlar
Yorum Yok
Yorum Yaz
Şimdi Gönder
Bize Ulaşın
Hakkımızda
Diyar tv

iletisim@soruvesorunlar.com

0312 336 70 48

Unutmayın;

"Cevabı olmayan hiçbir soru yoktur"

Muhammed Hüseyin (R.A)

Bu proje bir

soruvesorunlar.com 2015