X
Kaynak

Kılınmayan namazlar için ahirette ceza var mıdır?
Genişlet
Tarih: 28 Eylül 2015
Kategori: İslam
1,216 Kez İzlendi
1 Beğeni
Favorilere Ekle
Soru
Kılınmayan namazlar için ahirette ceza var mıdır?
Sorunun Orijinali
KILINMAYAN NAMAZLAR İÇİN AHİRETTE CEZA VAR MIDIR?
Cevap
+Büyüt-Küçült

Bu azap namazın azabı değildir. Özellikle Güney Doğu Bölgesinde hocalarımız, büyüklerimiz; “bir vakit namaz kılmazsan cehennemde ya da kıyamet yerinde yetmiş sene kızgın sacın üzerinde namaz kılacaksın” diye anlatmışlardır; ama böyle bir şey söz konusu değildir.

Namazı kılmamanın bir cezası var mıdır?

Elbette ki vardır. Kişi bunun cezasını dünyada çeker. Bununla beraber dünyada ne yaşamışsak ahirete de onu taşırız; çünkü namaz kılmayarak kendimizi dünyada Allah’tan mahrum etmiş oluruz. Allah’ın huzuruna çıkmayınca, Allah’ın emrine itaat etmeyince, Allah’a tâbi olmayınca kendi kendimizi Allah’tan mahrum etmiş oluruz. Namaz kılmayınca, huzura çıkmadık ve rabbimizden mahrum kaldık demektir.

Eğer dünyadayken huzura çıksaydık ne olurdu?

Allah’ın bize mutlaka bir ikramı, ihsanı olurdu. Birinci derece ikramı, ihsanı; Allah’a yakınlık ve onun sevgisidir. Allah’ın sevgisini, yakınlığını kazanmayınca, ondan mahrum kalınca ahiretten de mahrum kalırız; çünkü insan nasıl ölürse, huzura da öyle çıkar. Bu bir mahrumiyettir, Allah’ tan mahrum kaldık demektir.

Eğer kul Allah’ tan mahrum kalırsa, dünyası da ahireti de cehennem olur. Allah bir şeyi bizden istiyorsa o bize lazım ve o bize gereklidir, olmazsa olmaz olandır. Onun dışında herhangi bir şey düşünülemez. Orda mazeret üretilmez, üretilemez. Hem de bunun kazaya kalmadan; yani her gün günde beş vakit olması gerekir.
Yorumlar
Yorum Yok
Yorum Yaz
Şimdi Gönder
Bize Ulaşın
Hakkımızda
Diyar tv

iletisim@soruvesorunlar.com

0312 336 70 48

Unutmayın;

"Cevabı olmayan hiçbir soru yoktur"

Muhammed Hüseyin (R.A)

Bu proje bir

soruvesorunlar.com 2015