X
Kaynak

Eşimden habersiz çocuklarım için biriktirdiğim paranın zekatı var mıdır?
Genişlet
Tarih: 23 Eylül 2015
Kategori: İslam
804 Kez İzlendi
1 Beğeni
Favorilere Ekle
Soru
Eşimden habersiz çocuklarım için biriktirdiğim paranın zekatı var mıdır?
Sorunun Orijinali
Benim on bin tl birikmiş param var. Eşimin bana verdiği harçlıklardan biriktirdim. Eşimin bu paradan haberi yok. Çocuklarımın geleceği için tutuyorum bu parayı. Bu paranın zekatı var mıdır?
Cevap
+Büyüt-Küçült

 Zekat vermek, Allah’ın emridir. Onun için kişinin biriktirdiği paranın mutlaka zekâtı vardır ve onun zekatının verilmesi gerekir.

Eğer kişi eşinden habersiz para biriktirmişse - ki bu normal şartlarda doğru değildir - ve sorun, sıkıntı yaşanıyorsa gerektiği şekilde eşinden para alamıyorsa ve çocukları için böyle bir tedbir almaya çalışıyorsa belki caiz olabilir, aksi takdirde eşinden parayı gizlemesi doğru değildir.

Aynı zamanda eşinin çocuklara harcasın ve kullansın diye verdiği harçlığı çocuklarına vermiyor, onları mahrum ediyorsa ve “ Ben onların geleceği için bu parayı saklıyorum.“ diyorsa bu da çocuklara zulüm olur.

Eğer kadın kendi hakkından ferâgat[1] edip kendisi için harcaması gereken parayı biriktirirse bunda bir sorun olmaz; ama bakıldığında bu da doğru değildir. Yok, eğer gerekeni yapmış ve para gerçekten fazla kalmışsa bir sorumluluğu olmaz; ama o paranın zekatının da verilmesi gerekir.

 

 

[1] kendi hakkını almaktan vazgeçmek.
Yorumlar
Yorum Yok
Yorum Yaz
Şimdi Gönder
Bize Ulaşın
Hakkımızda
Diyar tv

iletisim@soruvesorunlar.com

0312 336 70 48

Unutmayın;

"Cevabı olmayan hiçbir soru yoktur"

Muhammed Hüseyin (R.A)

Bu proje bir

soruvesorunlar.com 2015