X
Kaynak

Daeş hakkındaki düşünceleriniz nelerdir, onlar hakkında hadis var mıdır?
Genişlet
Tarih: 23 Eylül 2015
Kategori: İslam
1,533 Kez İzlendi
1 Beğeni
Favorilere Ekle
Soru
Daeş hakkındaki düşünceleriniz nelerdir, onlar hakkında hadis var mıdır?
Sorunun Orijinali
Işid hakkında düşünceleriniz nedir? Onların hakkında gerçekten hadis var mı?
Cevap
+Büyüt-Küçült

Resulullah (s.a.v) Efendimiz’in hadislerini ve verdiği haberleri herhangi bir topluluğa hasretmek, sadece onlara özel zannetmek ve düşünmek doğru değildir. Yani o haldeki bütün topluluklara, şimdiye kadar gelmiş ve bundan sonra gelecek olan bütün topluluklar için verdiği aynı hüküm ve haber geçerlidir. Bunu bir tek Işid için, başka bir örgüt ya da başka bir topluluk için söylemek doğru değildir, hepsi için birden söylemek gerekiyor.

Nasıl söylemek gerekiyor? Nasıl anlamak gerekiyor? Resulullah (s.a.v) Efendimiz, kendisinden bin dört yüz sene sonranın; yani şu an yaşadığımız zamanın ahir zaman olduğunu belirterek; “Ahir zamanda birtakım insanlar, özellikle gençler çıkacak Allah’tan ve peygamberden bahsedecekler; ama iman onların kursaklarından aşağı inmemiştir. İmanları sadece ağızlarındadır. Gönüllerinde imandan eser yoktur[1] buyurdu.

İmanın olup olmadığını nasıl anlıyoruz? Yani bu hükmün nasıl verilmesi gerekir?

-İman Allah’ı sevmekse Allah için sevmekse onun Allah’ı sevip sevmediğini anlamak için Allah için sevip sevmediğine bakmamız gerekir. Eğer biri Allah’ı seviyorsa Allah için sever, Allah’ın nazarı ile nazar eder. Allah’ın sevmediği bir şeyi yapamaz, gücü buna yetmez. Allah’ın sevdiklerini sever, sevdiği şeyi sever. Allah’ın emrini sever; bununla beraber Allah’ın kullarını sever. Şeytanı sevmez, şeytani şeyleri sevmez. İşi ve derdi Allah’ın kullarına yardım edip onları cennete taşımak olur. Cennete gitmeleri için çaba ve gayret sarf eder, hayatını ortaya koyar. Yoksa eğer “ben Allah’ı seviyorum Allah için öldürüyorum, Allah için cehenneme gönderiyorum” derse bu, şeytanı sevmektir, şeytanı sevindirmektir.

Ölçü böyledir. İmana göre bakıyoruz. Şimdi de daha sonra da bir takım insanlar çıktığında o hadisleri o ölçüye vurup öyle bakmaları gerekiyor. Yoksa sadece zahirine bakıp “işte şöyle giyinirler, böyle giyinirler,  ellerinde şu var bu var” demek doğru değildir.

İnsanların gönüllerine bakacağız, Allah’a göre bakacağız. Onların hallerine, tavırlarına, amellerine, fiillerine ve yaptıklarına bakıp öyle anlayacağız; yani hali, tavrı ve fiili bir mü’min tavrı mıdır, yoksa imanı sadece dilinde midir ona bakacağız.

 


 [1]Yorumlar
Yorum Yok
Yorum Yaz
Şimdi Gönder
Bize Ulaşın
Hakkımızda
Diyar tv

iletisim@soruvesorunlar.com

0312 336 70 48

Unutmayın;

"Cevabı olmayan hiçbir soru yoktur"

Muhammed Hüseyin (R.A)

Bu proje bir

soruvesorunlar.com 2015