X
Kaynak

Besmelede ki B harfinin altındaki noktanın sırrı nedir?
Genişlet
Tarih: 15 Eylül 2015
Kategori: İman
2,169 Kez İzlendi
4 Beğeni
Favorilere Ekle
Soru
Besmelede ki B harfinin altındaki noktanın sırrı nedir?
Cevap
+Büyüt-Küçült

                Bütün ilimleri iki kelimeyle bir araya getirecek olsak “la ilahe illallah” diyebiliriz. Allah,  ilah olduğunu beyan ediyor. Bütün kitaplar aynı şeyi söylüyor.

 Allah ayeti kerimede buyuruyordu: “Hiçbir nebi, resul yoktur ki biz onu gönderince sadece bana âbd olun, bana hiçbir şeyi şirk koşmayın deyip vahyetmemiş olalım.”1 Bütün peygamberlerin ve kitapların geliş sebebi buymuş. Peygamberler davet ederken Allah’a şirk koşmamaya; bununla beraber Allah’a âbd olmaya, kul olmaya davet etmişlerdir.

Neden hakikat bismillahir rahmanir rahim de toplanıyor? -Çünkü orda Allah’ı tanımış oluyoruz. Rahman ve rahim olan Allah’ı tanırken rahman ve rahim olarak tanımak gerekiyor. Bê harfinin orda ne işi var ne vazife görüyor? –”Bi ismillah” derken; rahman ve rahim olan Allah ile, Allah ile beraber demiş oluyoruz.  Bê harfi “ile” manasına gelir ki beraberliği ifade eder. Kul kendini Allah ile bilirse bê harfine gelmiş olur. Bê harfi tek başına da buna yetiyormuş. Bir yanda Allah vardır, kulu da onunla beraberdir. Onunla beraber var olur, onunla beraber dirilir.

Kul, bütün varlığını Allah’tan alır; dolayısıyla her şey varlığını Allah’tan alır. Her şey Allah ile beraber varlıkta duruyor demektir. Ben de o noktayım demektir. Kişinin kendini de bu varlık içinde bir nokta, bir kul olarak görmesi gerekir. Bu da onun âbdiyetini, Allah ile beraber kulluğunu yaptığını gösterir.

 [1] Enbiya/ 25

Yorumlar
Yorum Yok
Yorum Yaz
Şimdi Gönder
Bize Ulaşın
Hakkımızda
Diyar tv

iletisim@soruvesorunlar.com

0312 336 70 48

Unutmayın;

"Cevabı olmayan hiçbir soru yoktur"

Muhammed Hüseyin (R.A)

Bu proje bir

soruvesorunlar.com 2015